U SKLOPU PROJEKTA ADRIAMUSE ODRŽANO STUDIJSKO PUTOVANJE

04.07.2013

Share:

                                                                                                                 
U SKLOPU PROJEKTA ADRIAMUSE ODRŽANO JE STUDIJSKO PUTOVANJE
“OKUS MUZEJA”
PUTOVANJE KROZ BOGATSTVA REGIJE EMILIA-ROMAGNA
21. do 28. juni 2013. 
 
Studijsko putovanje “Okus muzeja” je uspješno realizirano u periodu od 21. do 28. juna 2013. godine u regiji Emila-Romagna,Italija. Putovanje je realizirano u sklopu projekta AdriaMuse (Radni paket 6; Aktivnost 6.2).
Projekat AdriaMuse je odobren u okviru Adriatic IPA programa prekogranične saradnje, čiji je implementator za Bosnu i Hercegovinu Biznis Servis Centar Zeničko-dobojskog kantona, a razvio se iz potrebe za poboljšanjem pristupa kulturno-turističke ponude subjekata iz sektora kulture i turizma u jadranskom području i unapređenju njihove međunarodne konkurentnosti. U projekat je uključeno 11 partnera sa područja Italije, Hrvatske, Crne Gore, Albanije i Bosne i Hercegovine i ima za cilj stvaranje inovativnih rješenja za javnu upravu, muzeje i za sve one koji su uključeni u pronalaženje odgovora na različita očekivanja  javnosti u pogledu turističkog razvoja muzeja.
 Predstavnici Muzeja Tešanj su uzeli učešće na putovanju i aktivnu ulogu u pripremi i prezentiranju  tradicionalnih bosanskohercegovačkih jela, čime su uspješno prezentirali kulturnu i gastronomsku baštinu BiH.
 
U sklopu studijskog putovanja posjećeni su kulturni muzeji i gastronomski centri u regiji Emila-Romagna, Italija.   
 
Studijsko putovanje je ocijenjeno kao veomo uspješno, edukativno i zanimljivo i otvorilo je nove ideje za razvoj kulture, te postavilo temelje za buduću saradnju između muzeja.
 
Kroz AdriaMuse projekat je uspješno promovisan turistitički razvoj muzeja i kulturne baštine  jadranskog područja.
 
GALERIJA SLIKA
 
 
                                                                                           
 

The project is co-funded by the European Union, Instrument for Pre-Accession Assistance (IPA) 
 
 
 
Prva posjeta bila je Muzeju keramike u Faenci, najvećem muzeju keramike na svijetu. Muzej keramike se nalazi na Uneskovoj listi nematerijalne baštine. Smješten je u bivšem ženskom samostanu, a raspolaže sa 50 000 primjeraka keramike iz cijelog svijeta; od predhistorijske, rimske, antičke, predkolumbovske iz Amerike, do keramike iz islamskog svijeta, s Dalekog Istoka i one modernističke. Zbog prostora izloženo je „samo“ 12000 eksponata, a posjeduje i tematsku biblioteku sa 40000 knjiga. Muzej je stradao tokom 2.svjetskog rata pa su brojni donatori darivali muzej skulpturama, poput Šagala, Pikasa i dr.
 
 Predstavnici Muzeja Tešanj učestvovali su na „Artusi festivalu“, posvećenom piscu i gastronomu-ocu italijanske kuhinje Pellegrino Artusiju. Centralno mjesto svih važnijih kulturnih i gastronomskih zbivanja na festivalu bila je „Casa Artusiana“, ili slobodno prevedeno „kuća umjetnosti“. Manifestacija je ponudila različite vrste događaja, za svačiju dušu: pozorišne predstave, poetske večeri, likovne izložbe, degustaciju hrane i pića, predstavljanje domaće radinosti i drugo.                              

Posjeta "kući umjetnosti" Casi Artusiani(GALERIJA SLIKA)           Posjeta Barilli(GALERIJA SLIKA) 

Posjeta muzeju Aceto Balsamico(GALERIJA SLIKA)                     Posjeta Muzeju Paradajza(GALERIJA SLIKA)

Posjeta Muzeju Parmezana(GALERIJA SLIKA)                            Posjeta Muzeju Soli(GALERIJA SLIKA)

Posjeta Pomorskom Muzeju(GALERIJA SLIKA) 
 
ZABORAVLJENI ZAPIS
 
Studijsko putovanje
 po regiji Emila-Romagna, 22.-27.06.2013.
  Naziv projekta:  AdriaMuse   Naziv studijskog putovanja:           Okus muzeja-Putovanje kroz bogatstva regije Emilia-Romagna   Teme studijskog putovanja :   1.  Promocija i prezentacija  kulturne i gastronomske baštine regije Emilia-Romagna 2.  Promocija i prezentacija kulturne i gastronomske baštine BiH Odgovoran partner:             Biznis Servis Centar ZE-DO kantona
Cilj studijskog putovanja:       Promovirati turistički razvoj muzeja i kulturne baštine jadranskog područja.                 
Ciljane skupine:          
Predstavnici muzeja, predstavnici iz sektora kulture i turizma, kao   i svih drugih institucija,udruženja i lica čiji se rad može dovesti u vezu sa sektorom kulturalnog turizma kao privrednom granom uopće, javni sektor koji   ima za cilj razvoj kulturnog turizma.
Opis inicijative: Projekat se razvio iz potrebe za poboljšanjem pristupa kulturno turističke  ponude subjekata iz sektora kulture i turizma u jadranskom području i  unapređenje njihove međunarodne konkurentnosti.
                                     
Datum održavanja:     22/06/2013.-27./06/2013. Mjesto održavanja:     Regija Emilia-Romagna  
Uvod
“Institut za umjetničku, kulturnu i gastronomsku baštinu”,(IBC) iz Bologne je organiziralo studijsko putovanje  u muzeje sa temom mora i hrane u regiji Emilia-Romagna, Italija.
U toku studijskog putovanja posjećeni su gastronomski centri vina i hrane kao i kulturni muzeji u regiji Emila-Romagna. 
Studijsko putovanje je započelo od Case Artusi, Forlimpopoli 22. juna, a završilo u pokrajini Parmi 27. juna. Putovanju su prisustvovali i blogeri koji se bave putovanjima, emocijama i gastronomijom te profesionalni fotografi koji su zabilježili svaku posjetu muzejima u regiji Emilia-Romagna.
 
 Subota (22.06.)  
Posjećen je Internacionalni muzej keramike u Faenzi.  Muzej postoji već više od 100 godina i ima preko 50000 eksponata, od čega je 12000 izloženo i svake godine rade na projektima kojima bi se omogućilo proširenje prostora za eksponate. U suradnji sa “Institutom za umjetničku, kulturnu i prirodnu baštinu”, (IBC) iz Bologne rade na projektu realizacije on-line prezentacije eksponata koji nisu izloženi u muzeju. Predstavnici Muzeja Tešanj su poklonili Muzeju keramike dva grnčarska bosanska lonca.
Takođe, isti dan je posjećen međunarodni festival vina, kulture i muzike “Festa Artusiana”, u gradu Forlimpopoli. Posjećen je štand Eko kuće Battane iz Rovinja (Hrvatska) koji su ponudili tradicionalne gastronomske specijalitete uz tradicionalnu muziku Rovinja. Bila je upriličena degustacija plave ribe, srdela i rižota od sipe. 
 Nedjelja (23.06.) 
Posjećen je Muzej Rocka u gradu Dozza. Muzej je inače kuća koja je u 15. stoljeću pripadala feudalcu i u kojoj je prikazana izložba lepeza kao i način života. Obišle su se i sve prateće prostorije u kući te su se gosti upoznali sa izloženim elementima korištenim u domaćinstvu. Zahvaljujući “Institutu za umjetničku, kulturnu i prirodnu baštinu” (IBC) iz Bologne, muzej je 2011. godine restauriran i obnovljen. U sklopu tvrđave, nalazi se vinoteka regije Emilia-Romagna gdje se organizirala degustacija vina i tradicionalnih talijanskih jela. Posebnu ljepotu naselju u kojem je muzej sagrađen, daju slike umjetnika iz cijele Italije koji svake dvije godine slikaju po kućama na određenu temu.
Takođe, isti dan je organiziran odlazak u Muzej ocata Aceto Balsamica u mjestu Spilamberto. Radi se o tvrđavi Racona koja je inače bila kuća porodice Racone koji su do prije par godina živjeli u jednom krilu. Nakon restauracije kuća je pretvorena u muzej. Predstavnica muzeja je predstavila muzej te se putem video prezentacije objasnio način proizvodnje ocata kao i razlika između tradicionalnog i industrijskog načina proizvodnje. Nakon toga je upriličena degustacija ocata Aceto Balsamico.
Nakon toga, organiziran je odlazak u Forlimpopoli, na “Festu Artusianu” gdje su se ponovo obišli štandovi partnera u projektu te je upriličena degustacija nacionalnih jela.
 
Ponedjeljak (24.6)  
Održana je radionica u Casi Artusi, Forlimpopoli sa temom “Uspostavljanje adekvatnog dijaloga među kulturnim djelatnicima, turističkim djelatnicima i blogerima za poboljšanje načina komunikacije i dijeljenja inovativnih pristupa koji se nude kroz web”. Na radionici su učestvovali Laura Carlini, (IBC) koja je zaželjela dobrodošlicu gostima te se zahvalila na učešću u radionici. Održala je prezentaciju AdriaMuse projekata te ukazala na njegov značaj. Poseban gost je bio Paolo Zoffoli, gradonačelnik grada Forlimpopoli koji se zahvalio na učestvovanju te izrazio nadu da će ovakvi kulturni događaji preći u tradiciju. Poslije gradonačelnika predsjednik Case Artusi Giordano Conti je ukazao na važnost razumijevanja vrijednosti muzeja te na važnost očuvanja onoga što imaju. Pored njih, predavači su bili: Liviana Zanetti, predsjednica APT servis regije Emilia-Romagna,Monica Valeri, “Slow food Travel”Myriam Sabolla, Foodbloger Davide Baruzzi, Muzeji i digitalni marketing Marino Budicin, dogradonačelnik Rovinja Laila Tentoni, dopredsjednica Case Artusi Mikaela Bandini, projekat “Can’t forget Italy”
Isti dan je održana i škola kuhinje na kojoj su predstavnici muzeja Tešanj pripremili tradicionalna bosanskohercegovačka jela koja su tom prilikom degustirali svi učesnici sa radionice koja je održana.. Pripremljena su sljedeća jela: Begova čorba, Bosanski lonac i tradicionalna bosanska pogača. 
Nakon toga je organizovan obilazak Feste Artusiane, u Forlimpopoliju.
 
Utorak (25.06)   
Organizovan je odlazak u postrojenja za proizvodnju soli te odlazak u Muzej soli u gradu, Cervia. U postrojenjima za proizvodnju soli predstavljen  je proizvodni pogon i pojašnjen postupak izvlačenja soli na površinu vode.
Predstavnik Muzeja soli je poželio dobrodošlicu te objasnio razvoj i vrijednosti soli kroz historijski razvoj, a  čitav muzej je napravljen kao replika grada Cervia.
Takođe, isti dan je organizirana posjeta Muzeju Pomorstva u gradu Cesentico. Kroz video prezentaciju je objašnjen razvoj pomorstva u regiji Emila-Romagna kroz historiju, a nakon toga je organiziran obilazak muzeja. Na kraju su uručeni prigodni pokloni.
Isti dan je upriličen i odlazak u Muzej sladoleda i Carbigiani Univerzitet sladoleda gdje je organizirana obuka za pravljenje sladoleda, upoznavanje sa majstorima za proizvodnju sladolada, te degustacija sladoleda. Predstavnica muzeja je organizirala obilazak muzeja te objasnila put sladoleda kroz historiju i njegov razvoj.
Nakon toga, organiziran je odlazak u mjesto Langhirano, Parma.
 
Srijeda (26.06)  
Organiziran je odlazak u Akademiju Barilla u Parmi. Direktor Akademije Gianlugi Zenti je pozdravio goste te kroz video prezentaciju predstavio razvoj Barille kroz historiju. Nakon toga, uslijedio je obilazak Akademije i njegovih pratećih objekata. Posebnu pažnju je izazvala razmjena poklona između direktora Barille i predstavnika Muzeja Tešanj.
Nakon toga, organiziran je odlazak u Muzej Salame u mjestu Felino, Parma. Predstavnica muzeja je organizirala obilazak muzeja te upoznala goste sa razvojem salame kroz historiju i razlikama u proizvodnji salame u prošlosti i sada. Na kraju je upriličena degustacija.
Isti dan je organiziran i obilazak Dvorca u mjestu Torrechiara u Parmi gdje je upriličen ručak za goste, a nakon toga su predstavnici dvorca organizovali obilazak dvorca i svih njegovih pratećih objekata. 
Nakon toga, organiziran je odlazak u Muzej Pršuta u mjestu Langhirano, Parma. Predstavnica muzeja je objasnila proces proizvodnje pršuta u prošlosti i danas, predstavila alate koji su se koristili za preradu pršuta i upriličena je degustacija.
Nakon toga, je organiziran odlazak u mljekaru u mjestu Cozzano u Parmi u kojoj se proizvodi sir, parmezan. To je jedina mljekara u Italiji koja još uvijek proizvodi sir na tradicionalna način. Predstavnik mljekare je objasnio proces proizvodnje sira, nakon čega je upriličena degustacija sira.
 
Četvrtak (27.6)  
Organizirana je posjeta Muzeju Guateli u mjestu Ozzano Taro, Collechio. Muzej predstavlju kuću nadničarske porodice Guatelli koji su sakupljali stvari te su od kuće napravili veliko skladište koje je nakon smrti vlasnika Ettore-a Guatelli 2000.godine otkupljeno, a sredinom 2003.godine pretvoreno u muzej. Organiziran je obilazak muzeja i svih pratećih prostorija koje se nalaze u muzeju. 
Nakon toga, organiziran je odlazak u Muzej paradajza u mjestu Collechio, Parma. Predstavnica muzeja je predstavila historiju muzeja i njegov nastanak. Predstavnica muzeja je ispričala samu historiju paradajza, njegove prerade i predstavila sve mašine koje su se koristile za preradu paradajza. Predstavljeni su historijski napreci u proizvodnji i obradi paradajza, ko su bili pioniri u preradi paradajza te su predstavljene slike umjetnika koji su pomoću paradajza željeli prikazati svakodnevni život ljudi i na koji način paradajz pokreće sve aspekte života.
Nakon toga, organiziran je odlazak u Muzej parmezana u mjestu Soragna, Parma. Predstavnica muzeja je objasnila načine proizvodnje parmezana u prošlosti i sada.
Predstavljene su sve imitacije parmezana koje se koriste i koje su popularne u svijetu, kao i mašine i oprema koja se koristila za proizvodnju parmezana u prošlosti i mašine koje se koriste sada.
Poslije toga, održana je posjeta budućem Muzeju “culatello”-a u mjestu Soragna, Parma. Radi se o kući plemića koja je služila kao ljetnikovac. Sadrži najstariji podrum na svijetu koji služi za sušenje gastronomskog specijaliteta “culatello”. Još uvijek nije dobila status muzeja, ali u skorije vrijeme se očekuje da će biti proglašena muzejom. Predstavnik muzeja je objasnio proces sušenja tj.obrade “culatella”. Pored toga, kroz video prezentaciju objašnjen je način proizvodnje “culatella” te njegov historijski razvoj. Upriličena je degustacija parmesana i “culatella”.
Nakon završenih posjeta, organiziran je povratak u Bolognu.
Na kraju svake posjete muzejima upriličena je razmjena promotivnog materijala i promotivnih kataloga predstavnika Muzeja Tešanj i predstavnika ostalih muzeja.
 
Korisnici 
Predstavnici muzeja, predstavnici iz sektora kulture i turizma, predstavnici turističkih zajednica, kao i svih drugih institucija i udruženja čiji se rad može dovesti u vezu sa razvojem i očuvanjem kulturne baštine.
Lokacije
Posjećeni su sljedeći muzeji:
“Museo Internazionale delle Ceramiche”, Faenza (Internacionalni muzej keramike)
“Museo della Rocca”, Dozza (Muzej Rocka)
“Museo dell’ Aceto Balsamico Tradizionale”, Spilamberto (Muzej tradicionalnog Aceta Balsamica)
“Museo del Sale”, Cervia (Muzej soli)
“Museo della Marineria”, Cesentico (Muzej pomorstva)
“Museo del Gelato”, (Muzej sladoleda)
“Academia Barilla”, Parma (Akademija Barilla)
“Caseificio”, Cozzano (Mljekara)
“Museo del Salame”, Felino (Muzej salame)
“Castello”, Torrechiara (Dvorac)
“Museo del Prosciutto”, Langhirano( Muzej pršuta)
“Museo Guatelli, Ozzano Taro, Collecchio (Muzej Guatelli)
“Museo del Pomodoro”, Collecchio (Muzej paradajza)
“Museo del Parmigiano Reggiano”,  Soragna (Muzej parmezana)
“Antica Corte Pallavicina di Polesine Parmense, future museo del culatello”, Soragna (Budući muzej “culatello-a”.)